.: Kreativní filtry pro krajinářskou fotografii :.


Celošedý neutrální filtr je vyroben ze stejného materiálu jako filtr přechodový a pohlcuje světlo týmž způsobem, ovšem celoplošně. Používá se všude tam, kde je třeba omezit množství světla dopadajícího na senzor fotoaparátu, například když chcete dosáhnout dlouhého expozičního času za denního světla.

S připevněným filtrem dokážete bez problémů vylidnit ulice, učesat vlny na moři, proměnit plynoucí potok v křišťálovou siluetu nebo zachytit rychle se pohybující objekty v podobě řítících se komet.




celošedý      A153
přechodový A121


clona: 11
čas   : 1s

Moment

Chcete-li pořídit snímek s dlouhým expozičním časem během dne, budete muset radikálně omezit množství světla procházejícího objektivem. Tuto funkci zajistí prostý šedý filtr. Nezapomínejte ale, že s vyšší clonou roste i hloubka ostrosti.

Platí to i u kompaktních digitálních aparátů, u kterých by se vlivem malého rozměru senzoru mohlo zdát, že to již není možné. Na fotografii se potom objeví i prach usazený na objektivu a filtrech. Nezapomeňte filtry čistit!

Nebojte se filtrů

Představili jsme si několik členů početné rodiny kreativních filtrů, které by neměly chybět ve výbavě žádného amatérského fotografa. Montáž filtrů není nijak komplikovaná, valná většina objektivů zrcadlovek i kompaktních fotoaparátů je opatřena závitem na uchycení předsádek. Pro zbývající modely fotoaparátů byly vytvořeny speciální přípravky s různými způsoby montáže, které umožňují přichytit filtry i na přístroje kompaktních rozměrů.

Nebojte se poradit se s prodejci fototechniky. Filtry nejsou nijak neobvyklým zbožím, dají se koupit i v běžných obchodech s fototechnikou, a to včetně redukcí potřebných k montáži. Na internetu přichází s nabídkou filtrů každý větší internetový obchod, stačí si jen objednat.

Robert Mekiš
Článek vyšel v tištěné verzi časopisu DiGI 7/04, Computerpress 2004

Návrat do sekce Články


©2003-2005 Robert Mekis, robert@robertmekis.com , ICQ: 122366197